Słuchowisko Baba Dziwo – Usłysz o “Babie Dziwo”

Słuchowisko “Baba Dziwo”  zrealizowane na podstawie fragmentów dramatu Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.

słuchowisko Baba Dziwo

W państwie Prawia panuje ustrój idealny. Gospodarka rozwija się dzięki ochotniczej pracy obywateli, bez zapożyczeń i długów u kapitalistycznych mocarstw Zachodu czy Wschodu. Rodzina odzyskała należne jej w społeczeństwie miejsce. dzięki wprowadzeniu podatku od bezdzietności i sprawnemu działaniu Urzędu od Spraw Rodzinnych. Mężczyźni biją kolejne rekordy, dokonują odkryć, wprowadzają nowy, lepszy ład. Kobiety z kolei… realizują się w macierzyństwie. I w kuchni. Przede wszystkim w kuchni.

“Wiesz co jest w tym wszystkim najgorsze?” – pyta jedna z bohaterek słuchowiska “Baba Dziwo”. – “To, że u szczytu zabrano się na serio do prywatnego życia obywateli. Do małżeństw się wtrącają i do tego… i do owego…”

Podczas, gdy wiele tekstów modernistycznych straciło na żywotności, dramat  zaskakuje aktualnością wątków i motywów. “Baba Dziwo” to utwór skrajnie nowoczesny – zarówno pod kątem humoru , jak i demokratycznego i feministycznego wydźwięku. Treści zdiagnozowane przez autorkę ponad 80 lat temu, stają się szczególnie naglące w czasach, gdy środowiska rządzące coraz silniej ingerują w społeczną, ale również indywidualną wolność jednostki – a w szczególności kobiety.

Między 24 lipca a 28 sierpnia 2022 dzięki wsparciu programu Małopolska Lokalnie planujemy cotygodniową dystrybucję odcinka słuchowiska “Baba Dziwo”. W końcu trzeba w jakiś sposób obrzydzić sobie wakacje. Chcemy też pochwalić się zupełnie nowym sprzętem nagłośnieniowym i nagrywającym, który mogliśmy zakupić dzięki dofinansowaniu z grantu. Na zakończenie zapraszamy do cotygodniowego unikania słuchowiska “Baba Dziwo”… niech przypadkiem nie kliknie Wam się “play”. 

SŁUCHOWISKO "BABA DZIWO" - odcinek 1

SŁUCHOWISKO "BABA DZIWO" - odcinek 2

SŁUCHOWISKO "BABA DZIWO" - odcinek 3

SŁUCHOWISKO "BABA DZIWO" - odcinek 4

SŁUCHOWISKO "BABA DZIWO" - odcinek 5

SŁUCHOWISKO "BABA DZIWO" - odcinek 6

Słuchowisko “Baba Dziwo” sfinansowano z programu Małopolska Lokalnie ze środków Rządowego Programu NOWEFIO Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, Komitetu Pożytku Publicznego, Powiatu Oświęcimskiego i Miasta Krakowa.

Wystąpili aktorzy Teatru Przypadków Feralnych: Alicja Kurowska, Mikołaj Maciejski, Magdalena Jewuła, Jagoda Siwińska, Zuzanna Gac, Hanna Grabiec, Justyna Czort, Justyna Marzec, Michał Szafarski.

Reżyseria: Michał Szafarski

Muzyka i realizacja dźwięku: Adam Goik

Zapraszamy również do konfrontacji słuchowiska ze spektaklem: Baba Dziwo. Gramy już 03.09 w ramach Letniego Festiwalu Teatrów Nieinstytucjonalnych STEN.