Ciemność i co się w niej kryje

Jako dzieci często boimy się ciemności. Jakie strachy zatem skrywa w sobie mrok?
Czy to tylko figle, które płata wyobraźnia? Czy może nocne koszmary są odbiciem głęboko ukrytych emocji i traum?
 
“Ciemność i co się w niej kryje to baśń, gdzie historie bohaterów
stają się metaforą prawdziwych przeżyć. Dziecięce rymowanki i zabawy podczas sennej podróży nie wydają się już tak niewinne jak wcześniej…
ciemność i co się w niej kryje

Podczas warsztatów teatralnych w Kotlinie w wakacje 2021 zainicjowaliśmy działalność dziecięco-młodzieżowej sekcji teatralnej, która działa w Domu Kultury w Kotlinie. Od tej pory współpraca układa się lepiej niż dobrze i w związku z tym zdecydowaliśmy się razem powalczyć o różnego rodzaju dofinansowania. Z sukcesem.

"Ciemność i co się w niej kryje"

Dzięki wsparciu starostwa w Jarocinie uzyskaliśmy wsparcie przy realizacji spektaklu “Ciemność i co się w niej kryje” dotyczący naglącego problemu bullyingu. W trakcie pandemii sytuacja związana ze zdrowiem psychicznym i bezpieczeństwem
dzieci uległa znacznemu pogorszeniu. Najnowsze badania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę informują, że w czasie pandemii 27% dzieci i młodzieży doświadczyło krzywdzenia. Aż w 11% przemoc stosowała wobec nich bliska osoba dorosła. 1/3 dzieci w wieku szkolnym doświadcza przemocy ze strony rówieśników – ze względu na płeć, status społeczny, ekonomiczny, wyniki w nauce… 

Spektakl “Ciemność co się w niej kryje” powstał na podstawie autentycznych historii
dzieci i dorosłych, którzy doświadczyli przemocy rówieśniczej. Naszym celem stało się
uwiadamianie odbiorcom skali tego zjawiska, a także zaproszenie do rozmowy z dziećmi
i o dzieciach, o ich trudnych doświadczeniach. Teatralne spotkanie stanowi przestrzeń niezależną i wolną, pełną wsparcia dla potrzebujących pomocy najmłodszych. 

ciemność i co się w niej kryje

Zaczęło się od pięciu spektakli zagranych dla publiczności w Kotlinie. Rodzice, uczniowie i nauczyciele okolicznych szkół uczestniczyli w wydarzeniach majcych miejsce w Domu Kultury w Kotlinie. Widzowie w ramach pospektaklowego spotkania z psychologiem otrzymali także wskazówki do radzenia sobie w sytuacjach przemocowych.

Mały Teatr w wielkim mieście

Nasze dzieciaki jak zawsze pokazały się z jak najlepszej strony. Tak dobrej, że postanowiły podbić także Kraków. W ramach realizacji programu “Mały Teatr w wielkim mieście” młodzi aktorzy odwiedzili ze spektaklem Kraków. Wspólnie odwiedziliśmy kilka kultowych krakowskich miejsc m. in. Teatr im. Juliusza Słowackiego czy Klub Pod Jaszczurami przy Rynku Głównym, gdzie nasza aktorka Magdalena Jewuła poprowadziła dla dzieci warsztaty. 

Nie ma chyba nic innego niż wzajemna nauka. Właśnie dlatego zorganizowaliśmy dwa “wymienne” spektakle: Mały Teatr wystąpił z “Ciemnością…” dla krakowskiej publiczności, z kolei zespół repertuarowy zaprosił młodych aktorów do uczestnictwa w spektaklu “Na pełnym morzu”.  Oczywiście poza głównymi atrakcjami programu, pojawiło się mnóstwo pomniejszych urozmaiceń: disneyowskie karaoke w Klubie Pod Jaszczurami, wspólny wypad na pizzę, pyszne naleśniki i dużo dużo innych.

ciemność i co się w niej kryje

Dzieci i ryby głosu nie mają?

“Ciemność i co się w niej kryje” to drugi, ale nie ostatni projekt realizowany we współpracy z naszymi przyjaciółmi z Kotlina. Jakiś czas temu otrzymaliśmy dofinansowanie Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w ramach Lata w Teatrze na organizację letniska teatralnego: “Dzieci i ryby głosu nie mają?”. Dzięki temu już w sierpniu nasi reprezentanci odwiedzą Kotlin. Szykują się pracowite wakacja – i bardzo dobrze.

ciemność i co się w niej kryje

Przeczytaj też o pierwszym spektaklu realizowanym we współpracy Małego Teatru, Teatru Przypadków Feralnych oraz Doku Kultury w Kotlinie: Bajarzeniu.