Krakowie, bądź mi pozdrowiony

Krakowie, bądź mi pozdrowiony! W dniu 7 października 2023 roku Mordechaj Gebirtig zawitał do Klubu Pod Jaszczurami w ramach 13. edycji Nocy Poezji pod hasłem “MILCZENIE I CISZA W POEZJI”. Wspomniane wydarzenie, poświęcone twórczości barda z Kazimierza, stało się więc hołdem dla twórczości tego wybitnego poety i kompozytora.

krakowie bądź mi pozdrowiony
projekt graficzny: Sofiia Moroz

W trakcie wieczoru uczestnicy mieli okazję uczestniczyć w prelekcji, która przybliżyła twórczość Gebirtiga. Początkowo prelegent przeanalizował główne tematy poruszane w jego poezji oraz wprowadził w atmosferę jego czasów. Jego kolejne wystąpienia przeplatały się dodatkowo z czytaniem performatywnym tekstów piosenek Gebirtiga. Na scenie wystąpili następująco: Karolina Fryt, Michał Szafarski oraz Alicja Kurowska. Poza tym wydarzeniu towarzyszyła muzyka klezmer wykonywana na żywo skrzypcach przez Natalię Mazurkiewicz. Kilkukrotnie wiersze, będące w rzeczywistości tekstami piosenek, zostały zaśpiewane przez Karolinę Fryt – zwyciężczynię programu Szansa na sukces.

Bezsprzecznie mieszanka słowa i dźwięku wciągnęła obecnych w atmosferę kazimierskiego sztetl, kiedy to Gebirtig tworzył swoje utwory.

Na zakończenie warto wspomnieć, że wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Około 50 osób przybyło, aby uczcić pamięć tego niezwykłego artysty. To tylko dowód na to, jak ważna jest jego twórczość dla mieszkańców Krakowa i nie tylko. Możemy wnioskować, że temat twórczości Mordechaja Gebirtiga ma potencjał stać się bazą do stworzenia pełnego spektaklu.

krakowie bądź mi pozdrowiony

Projekt “Krakowie bądź mi pozdrowiony”  współfinansowano ze środków Miasta Krakowa w ramach 13. edycji Nocy Poezji w Krakowie „MILCZENIE I CISZA W POEZJI”.

krakowie bądź mi pozdrowiony
Projekt graficzny: Sofiia Moroz

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat twórczości Mordechaja Gebirtiga zapraszamy na nasz blog teatralny.