Dwujęzyczny Jaszczurowy Dzień Teatru

Z okazji jubileuszu 60-lecia Klubu Pod Jaszczurami organizujemy całodniowe, teatralne wydarzenie kulturalne: Dwujęzyczny Jaszczurowy Dzień Teatru. Wszystkie eventy przewidują dwujęzyczność – udostępnimy polsko-ukraińskie napisy, dwujęzyczne broszury z tekstem wystawionego dramatu, przez cały czas obecny też będzie dwujęzyczny tłumacz.
 
Wstęp zupełnie wolny!
 
dwujęzyczny jaszczurowy dzień teatru

Dwujęzyczny Jaszczurowy Dzień Teatru - w programie:

12.00-13.30

Warsztaty improwizacji – W świetle reflektorów

W programie warsztatów: improwizacja, rozgrzewka teatralna, uwolnienie emocji, muzyka, reflektory, drewniana scena, relaks, relacja z partnerem scenicznym..
 
Innymi słowy będziecie mogli sprawdzić siebie poprzez udział w „teatralnym eksperymencie”. Na początku krótka rozgrzewka ciała oraz… emocji? Następnie improwizacja do utworów muzycznych z motywem przewodnim nowej płyty pewnej krakowskiej artystki.
 
Na koniec zadania improwizatorskie, które  będą różne. W międzyczasie będziesz mógł prowadzić scenę lub być całkowicie zależnym od partnera. Na zakończenie teatr – będziesz aktorem i będziesz widzem podczas etiud, by w efekcie wybrać najlepszy z występów i być może odebrać główną nagrodę.
 
Warsztat prowadzi: Magdalena Jewuła

15.00-15.30

Koncert – Zuzanna Baum

Stypendystka Miasta Krakowa Zuzanna Baum wystąpi na żywo w Klubie Pod Jaszczurami.

18.00-19.00

Prelekcja na temat Teatru 38 oraz czytanie performatywne – “Świadkowie albo nasza mała stabilizacja” – Tadeusz Różewicz

Obojętność stwarza nieporozumienie pomiędzy tobą i mną, może zwrócisz na mnie uwagę?
 
Reżyseria: Anton Hanski
Występują: Hanna Grabiec, Krystian Król
Muzyka: Maksymilian Czarnecki
 

21.00-22.30

Spektakl „Baba Dziwo” – Maria Pawlikowska-Jasnorzewska

W państwie Prawia panuje ustrój idealny. Gospodarka rozwija się dzięki ochotniczej pracy obywateli, bez zapożyczeń i długów u kapitalistycznych mocarstw Zachodu czy Wschodu. Również rodzina odzyskała należne jej w społeczeństwie miejsce – a wszystko dzięki wprowadzeniu podatku od bezdzietności i sprawnemu działaniu Urzędu od Spraw Rodzinnych. Mężczyźni biją kolejne rekordy sportowe, dokonują wielkich odkryć, wprowadzają zupełnie nowy, lepszy ład, z kolei kobiety… realizują się w macierzyństwie i w kuchni. Przede wszystkim w kuchni.
 
“Wiesz co jest w tym wszystkim najgorsze?” – pyta jedna z bohaterek dramatu. – “To, że u szczytu zabrano się na serio do prywatnego życia obywateli. Do małżeństw się wtrącają i do tego… i do owego…”
 
Podczas, gdy wiele tekstów modernistycznych straciło na żywotności, dramat Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej zaskakuje aktualnością wątków i motywów. “Baba Dziwo” to utwór skrajnie nowoczesny – zarówno pod kątem humoru (mamy przecież do czynienia z tragikomedią), jak i demokratycznego i feministycznego wydźwięku. Wspomniane treści zdiagnozowane przez autorkę ponad 80 lat temu, stają się szczególnie naglące w czasach, gdy środowiska rządzące coraz silniej ingerują w społeczną, ale również indywidualną wolność jednostki – a w szczególności kobiety.
 
Występują.: Magdalena Jewuła, Alicja Kurowska, Mikołaj Maciejski, Justyna Marzec, Justyna Czort, Hanna Grabiec, Zuzanna Gac
 
Tekst i reżyseria: Natalia Mazurkiewicz
Muzyka: Adam Goik
Reżyseria świateł: Michał Szafarski
 

Dwujęzyczny Jaszczurowy Dzień Teatru

Na zakończenie warto dodać, że wydarzenie dofinansowuje Miasto Kraków w ramach realizacji zadania publicznego pn. Wiosenne wydarzenia kulturalne organizowane w Krakowie w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego.