Wyobrażaliście sobie kiedyś życie w świecie pozbawionym wyborów?
Spektakl realizowany we współpracy z Klubem Pod Jaszczurami oraz Arteteką WBP w Krakowie doczekał się w naszym teatrze dwóch zupełnie różnych realizacji. Po pandemicznej przerwie powracamy więc z zupełnie nową odsłoną teatralnej antyutopii. Najbliższe spektakle już w nadchodzącym sezonie.
W nowym świecie nie musicie decydować
o relacjach, gdyż relacje dawno się społeczeństwu znudziły. Dzięki temu jesteście wolni.
Nie decydujecie o wykonywanym zawodzie. Data urodzenia przypisuje Was przecież do określonego rocznika – być może lekarzy, może nauczycieli, może po prostu woźnych. Po co tracić czas na błędy młodości?
Nie decydujecie o zachowaniach – od dawna istnieje odpowiedni paragraf regulujący zasady postępowania.
Przewidziany jest każdy wariant, bo Wjelka Una zaplanowała wszystko. Niczym nie musicie się martwić.
No, chyba że Unymi.
“Uni” to autorski projekt, poruszający problem bezrefleksyjnego podążania za zdaniem ogółu społeczeństwa. Kim jest niniejszy “ogół” i kto dyktuje prawo w czasach, gdy wolność słowa i nade wszystko – myślenia – jest coraz bardziej ograniczona?
WERSJA 2021
Matka Polka – Marta Kalandyk/Magdalena Jewuła
Biura Racja – Jagoda Siwińska/Hanna Grabiec
Wjelka Una – Alicja Kurowska
WERSJA 2021
Matka Polka – Marta Kalandyk/Agnieszka Goździewicz
Biura Racja – Marcelina Budz/Sylwia Majewska
Wjelka Una – Justyna Czort/Przemysław Mach
Scenariusz i reżyseria – Natalia Mazurkiewicz
2021
2019
„Uni” Teatru Przypadków Feralnych to autorski projekt w reżyserii Natalii Mazurkiewicz. Troje bohaterów – Wjelka Una, Matka Polka oraz Biuro Racja zabierają nas do świata absurdu, który niejednokrotnie potrafi zaskoczyć. Otrzymujemy dość przerażający obraz społeczeństwa, które z pozoru wydaje się dość nierealne, a przede wszystkim budzące zaniepokojenie, że być może aktualnie jesteśmy w procesie kształtowania się na obywateli, których nam przedstawiono. Nasze myśli zaczynają się kotłować, zadajemy sobie szereg pytań, zaczynamy zastanawiać się, czy moje JA chcę żyć w takiej przyszłości i jak sprawić, aby uniknąć takiego scenariusza.
(…)
Teatr Przypadków Feralnych w swojej sztuce porusza wiele aspektów dotyczących bytności i zachowań ludzkich oraz wiążących ich relacji. Otwiera oczy szerzej, sprawia, że choć na moment skupiamy się na tym, co wydarza się wokół nas i jak ogromną rolę w tym wszystkim odgrywamy my jako ludzie, istoty myślące, pragnące czegoś więcej. Jak ważne jest móc wyrażać siebie, mówić to, czego się pragnie, nie być za to ganionym. W spektaklu możemy odnaleźć wiele nawiązać do obecnych wydarzeń politycznych. Jednak historia, której jesteśmy obserwatorami, została zbudowana w sposób na tyle uniwersalny, że spokojnie możemy stwierdzić, że utwór ma wiele cech, aby stać się ponadczasowym.“
fragment recenzji spektaklu portalu Kultura Na Codzień, autor: Elżbieta Kamińska
“Spektakl Uni jest niezwykle wielowątkowy i pozwala na wiele interpretacji. Jednym z tematów, który został poruszony jest na pewno kwestia tego, kto i jak kształtuje społeczeństwo. (…) Ocieramy się tu również o “autokorektę”, którą każdy z nas ma – ile razy czegoś nie zrobiliśmy, bo zakazywały tego normy? (…) Co z osobami, które nie chcą wypełniać norm? (…) W konwencji absurdu pokazywano kolejne konsekwencje i to, jak może funkcjonować społeczeństwo za kilka lat- moim zdaniem, to dość realna wizja.”
fragment recenzji spektaklu autorstwa Joanny Michalskiej
Spektakl “Uni” powstał w sezonie 2018/2019 we współpracy Teatru Przypadków Feralnych, Arteteki Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie oraz Klubu Pod Jaszczurami. Jego wznowienie miało miejsce w sezonie 2021/2022. Jest to autorski projekt Teatru Przypadków Feralnych.
Więcej spektakli reżysera Natalii Mazurkiewicz: Sorry Kaligula, Teoria karuzeli, Tod i Trauma.