TORBA

 

To, co ukryte, zawsze interesuje najbardziej. Szczególnie, kiedy jest szczelnie zamknięte w torbie. Otwierając taką torbę można odkryć wiele ciekawych rzeczy. Nie tylko to, co jest wewnątrz, ale i to, co jest w nas samych.

„Torba” to inscenizacja dramatu japońskiego pisarza Kōbō Abe, znanego
w Polsce głównie ze swojej działalności prozatorskiej. Główną osią dramatu jest próba otwarcia tytułowej torby – z tym zadaniem mierzą się świeżo upieczona mężatka oraz jej przyjaciółka. Torba z kolei należy do męża pierwszej z kobiet. Zapewne nie byłoby w niej nic dziwnego gdyby nie fakt, że dochodzą z niej tajemnicze odgłosy, a samą torbę gra… mężczyzna. 

Kobiety, próbując dotrzeć do zawartości torby, odkrywają fakty o sobie nawzajem i o swojej relacji. Prawda zostanie obnażona, lecz czy ujawnione zostaną tajemnice, które obie chciałyby poznać?

Przedstawienie łączy w sobie elementy kultury wschodniej i zachodniej. Twórcy Teatru Przypadków Feralnych  patrzą na japońską sztukę przez pryzmat własnego europejskiego dziedzictwa i tożsamości. Widzowie znajdą w spektaklu nawiązania do szeroko pojętej kultury japońskiej – m. in. do Teatru No, animowanych filmów studia Ghibli oraz różnego rodzaju muzyki japońskiej.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się co znajduje się na dnie torby – przyjdź. Chyba, że boisz się odkryć, co kryje się w Twoim własnym wnętrzu…?

Spektakl realizowany w ramach współpracy Teatru Przypadków Feralnych, Arteteki WBP w Krakowie oraz Klubu Pod Jaszczurami.

 

Kobieta – OLA AUGUSTYN

Gość – NATALIA STĄPOR

Torba – ŁUKASZ BARANOWSKI, MARCIN MROZOWSKI

Reżyseria – MICHAŁ SZAFARSKI