Torba

To, co ukryte, zawsze interesuje najbardziej. Szczególnie, kiedy jest szczelnie zamknięte w torbie. W konsekwencji otwierając taką torbę, można odkryć wiele ciekawych rzeczy – nie tylko to, co jest wewnątrz, ale i to, co w nas samych. 

Torba - Kōbō Abe
„Torba” Kōbō Abe to inscenizacja dramatu japońskiego pisarza znanego w Polsce głównie ze swojej działalności prozatorskiej. Główną osią dramatu jest próba otwarcia tytułowej torby – z tym zadaniem mierzą się świeżo upieczona mężatka oraz jej przyjaciółka. Torba z kolei należy do męża pierwszej z kobiet. Zapewne nie byłoby w powyższym nic dziwnego gdyby nie fakt, że dochodzą z niej tajemnicze odgłosy, a samą torbę gra… mężczyzna. 

Kobiety, próbując dotrzeć do zawartości torby, odkrywają fakty o sobie nawzajem i o swojej relacji. Finalnie prawda zostanie obnażona. Czy ujawnione zostaną jednak tajemnice, które obie chciałyby poznać?

Przedstawienie łączy w sobie elementy kultury wschodniej i zachodniej, gdyż twórcy Teatru Przypadków Feralnych  patrzą na japońską sztukę przez pryzmat własnego europejskiego dziedzictwa i tożsamości. W związku z tym widzowie znajdą w spektaklu nawiązania do szeroko pojętej kultury japońskiej – m. in. do Teatru No, animowanych filmów studia Ghibli oraz różnego rodzaju muzyki japońskiej.

KobietaOLA AUGUSTYN

GośćNATALIA STĄPOR

TorbaŁUKASZ BARANOWSKI, MARCIN MROZOWSKI

 

 

ReżyseriaMICHAŁ SZAFARSKI

Tekst – Kōbō Abe“Torba” tłum. Estera Żeromska.

 

 

Spektakl “Torba” powstał w sezonie 2019/2020 we współpracy Teatru Przypadków Feralnych, Arteteki Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie oraz Klubu Pod Jaszczurami. Jest to autorski projekt
i siódmy spektakl wyprodukowany przez Teatr Przypadków Feralnych.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się co znajduje się na dnie torby – przyjdź. Jednak, może boisz się odkryć, co kryje się w Twoim własnym wnętrzu…?

Inne spektakle reżysera Michała Szafarskiego: Na pełnym morzu (2019/2021).

Comments are closed.