Tod i Trauma

Dawni Słowianie wierzyli, że o ludzkim losie decyduje Dola. Pierwszej nocy po narodzinach dziecka miała ona odwiedzać kołyskę i uprząść nić, której splątanie odzwierciedlało zawikłania rozpoczynającego się właśnie życia.

Spektakl realizowany we współpracy z Klubem Pod Jaszczurami oraz Arteteką WBP w Krakowie doczekał się w naszym teatrze dwóch zupełnie różnych realizacji. Po pandemicznej przerwie powracamy więc z zupełnie nową odsłoną słowiańskiego requiem. Najbliższe spektakle już w repertuarze.
tod i trauma

Ludzie usiłowali przebłagać Dolę: przygotowywano dla niej wykwintne posiłki, a do kołyski kładziono lalkę przypominającą niemowlę–pieluszniczkę. Istniało przekonanie, że odwróci ona uwagę Doli od prawdziwego dziecka, a tym samym pozwoli mu uniknąć przekleństwa.

Wraz z postępującą chrystianizacją państwa słowiańskie stopniowo zapominały o swojej „pogańskiej” przeszłości.  Perun i Weles, Swaróg
i Chors, Nawia, Jawia i Prawia – to teraz tylko słowa, oderwane od pierwotnego kontekstu ognisk, i duchów i czarów,
i  demonów, i opowieści snutych zimą
w świetle świeczki.

Świat słowiańskich mitów wskrzesza najnowszy monodram Teatru Przypadków Feralnych –Tod i Trauma. Umarli bogowie powracają na koniec pod współczesnymi imionami, Śmierć zmienia się w Dolę, a trumna w kołyskę. Wszystko po to, by choć na chwilę zrozumieć – i znów zapomnieć. Kim jesteśmy?

WERSJA 2021

Tekst: Włodzimierz Szturc

 

Reżyseria: Natalia Mazurkiewicz

 

Występuje: Zuzanna Gac

WERSJA 2020

Tekst: Włodzimierz Szturc

 

Reżyseria: Natalia Mazurkiewicz

 

Występuje: Anna Błażewicz

 

Na podstawie dramatu: Tod i Trauma

Spektakl realizowany w ramach współpracy Teatru Przypadków Feralnych, Arteteki WBP w Krakowie oraz Klubu Pod Jaszczurami. 

W końcu nikt nas nie pytał o zdanie.

2021

2020

Inne spektakle reżysera Natalii Mazurkiewicz: Teoria karuzali, Sorry Kaligula, Uni.