StwórzMY sobie TEATR!

StwórzMY sobie teatr

W sierpniu 2021 roku wraz z Domem Kultury w Kotlinie zorganizowaliśmy tygodniowe warsztaty dla klas 4-8 szkoły podstawowej. Młodzi adepci sztuki aktorskiej przygotowali spektakl na podstawie baśni braci Grimm pt. “Bajarzenie”, którego premiera miała miejsce 21.08.2021 na kotlińskim placu zabaw. 

StwórzMY sobie teatr formy!

W przeciągu tygodnia wraz z uczestnikami warsztatów eksperymentowaliśmy z najróżniejszymi formami sztuki scenicznej. Po pierwsze: zostaliśmy lalkarzami. Każdy w uczestników stworzył własną lalkę, którą następnie uczył się animować i wykorzystywał do prezentacji właściwej opowieści scenicznej. 

Po drugie: baśń “O rybaku i jego żonie” opowiedzieliśmy za pomocą teatru cieni. Przyszło Wam kiedyś do głowy, jak trudno rozróżnić cień króla od cienia cesarza?

Na koniec zdecydowaliśmy się zainscenizować nieco makabryczną opowieść “O Jasiu i Małgosi” za pomocą masek – znów samodzielnie przygotowanych przez naszych podopiecznych.

 

Tydzień warsztatów pozwolił młodym adeptom aktorstwa zapoznać się z technikami aktorskimi: pracowaliśmy nad emisją głosu i świadomością ciała, nad pracą zespołową, wyobraźnią i artystyczną improwizacją.

StwórzMY sobie teatr

StwórzMY sobie spektakl!

Zwieńczeniem warsztatów był spektakl “Bajarzenie” w reżyserii Marty Łokietek. Rezygnując z tradycyjnej przestrzeni sali teatralnej, zdecydowaliśmy się zagrać w czystą sierpniową noc na pobliskim placu zabaw. Przydarzyła nam się nawet pełnia księżyca. Baśnie opowiadali nasi podopieczni w rolach ni to elfów, ni leśnych duszków, nie wędrownej trupy aktorskiej. 

StwórzMY sobie teatr... na dłużej!

Mamy nadzieję, że to dopiero początek naszej współpracy z Domem Kultury w Kotlinie i organizowane warsztaty okażą się wydarzeniem cyklicznym. Miło nam też poinformować, że uczestnicy warsztatów staną się trzonem kotlińskiego Małego Teatru, prowadzonego przez Martę Łokietek. Trzymamy kciuki, żeby mimo feralnych konotacji z nami, młodym artystom sprzyjało szczęście, a teatr okazał się w czymś więcej niż tylko krótkotrwałą przygodą.

StwórzMY sobie TEATR