Wieczór Teatru z okazji 60-lecia Klubu Pod Jaszczurami już za nami

Wieczór Teatru miał miejsce 24.04.2022 i uświetniał jubileusz 60-lecia założenia Klubu Pod Jaszczurami przy Rynku Głównym w Krakowie. Aby uhonorować naszych Jaszczurowych Przyjaciół zorganizowaliśmy całodniowy event teatralny. Reasumując, były spektakle, czytania performatywne, koncerty, warsztaty i prelekcje. Na dodatek wszystko to odbyło się w dwóch językach: po polsku i po ukraińsku.

Odtwórz wideo

Warsztaty improwizacji - W świetle reflektorów
Wieczór Teatru

Po pierwsze, Wieczór Teatru wcale nie rozpoczęliśmy wieczorem. O 12.00 wystartowały warsztaty improwizacji prowadzone przez Magdalenę Jewułę. Za motyw przewodni posłużyły sny… szczególne te straszne. Powiązane z tajemnicą średniowiecznych piwnic, rozciągających się pod kamienicą Klubu Pod Jaszczurami. Podobno mieszka tam duch… a może to tylko, innymi słowy, wyobraźnia uczestników dwujęzycznych  warsztatów? 

Koncert Zuzy Baum - Wieczór Teatru

Następną atrakcją był występ stypendystki Miasta Krakowa, wokalistki Zuzy Baum, która przy akompaniamencie Kuby Banaszka  charytatywnie wykonała mini koncert na sali gotyckiej Klubu. Zapraszamy do odsłuchania jednej z piosenek artystki pod linkiem.

Prelekcja na temat historycznego Teatru 38

Po trzecie, nasze wydarzenie odnosiło się nie tylko do teraźniejszości, ale również do tradycji. Właśnie dlatego Magdalena Jewuła wygłosiła krótką prelekcję, dotyczącą działalności historycznego Teatru 38. Czy wiedzieliście, że po zamurowaniu wejścia do teatru, uwczesna dyrekcja zdecydowała się wybić drzwi kilofem przez piwnicę?… Tak, na dodatek tę samą piwnicą, którą według co poniektórych nawiedziają dawne zjawy.

wieczór teatru

Czytanie performatywne - Świadkowie czyli nasza mała stabilizacja - Tadeusz Różewicz

Następnie zaprezentowaliśmy zupełną nowość – czytanie performatywne dramatu Tadeusza Różewicza pt. “Świadkowie czyli nasza mała stabilizacja” w reżyserii nowego reżysera w feralnym zespole – Antona Hanskiego. Tematem wydarzenia stała się obojętność, innymi słowy apatia, która stwarza nieporozumienie pomiędzy ludźmi. Na scenie wystąpili Hanna Grabiec, Maksymilian Czarnecki oraz sam reżyser: Anton Hanski. Na dodatek czytanie zaopatrzyliśmy w dwujęzyczne napisy, które umożliwiały uczestnictwo widzom zarówno polsko-, jak i ukraińskojęzycznym.

Baba Dziwo

Na zakończenie zagraliśmy nasz reperturowy spektakl “Baba Dziwo”. Była to szansa dla osób, które lubią oglądać spektakle zupełnie za darmo. Właśnie dlatego wstęp na wydarzenie był wolny oraz wydrukowaliśmy  specjalne dwujęzyczne broszury zawierające scenariusz spektaklu. Reasumując, co poniektórzy twierdzą, że był to najlepszy przebieg naszej “Baby Dziwo”.

Na zakończenie warto wspomnieć, że wydarzenie dofinansowało Miasto Kraków w ramach realizacji zadania publicznego pn. Wiosenne wydarzenia kulturalne organizowane w Krakowie w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego.

Comments are closed.